Petr Bouchal: Nechci znát svět jen z internetu- aneb shrnutí mých 5 let na VUT

Originální článek lze naleznou v univerzitním časopise „VUT Události“ od strany 38. Tato kopie vznikla z důvodu lepší optimalizace pro vyhledávače.

Autorka textu: Jana Novotná

Na začátku akademického roku prolétla médii zajímavá zpráva. S64304_448543671865_1331637_ntudent VUT byl vybrán jako první zástupce České republiky do poroty prestižní soutěže. Tím studentem je čerstvý absolvent Fakulty strojního inženýrství Petr Bouchal. Onou soutěží mistrovství světa formule 1 in Schools v americkém Austinu. Novopečený inženýr pokračuje v dalším magisterském studiu, a co z něj bude, zatím neřeší. Je podnikavý a zkouší všechno, co se mu nabízí. Většinou uspěje, a když ne, něco se tím naučí. Úplně nejvíc mu prý dala zahraniční zkušenost.

Poprvé jede do světa na zkušenou už na střední. Jako student průmyslovky v Přerově se účastní soutěže formule 1 in Schools. „Učitelé nám říkali, že na to nemáme. To nás vyprovokovalo. Postavili jsme tým, navrhli auto, sehnali sponzory a šli do toho.“ Vyhrají Moravu, pak republiku, jedou do Singapuru. „Byla to skvělá zkušenost! Učitelé pak říkali, že co jsme se naučili za rok v soutěži, neumí ani někteří vysokoškoláci. Dost mě to nastartovalo.“

53936_10152202150360641_1763071044_o

Hned po nástupu na VUT vstupuje do BEST. Pozná lidi, kteří mají zážitky z celého světa. Říkají mu, že je může mít taky. „Hned po prváku jsem vyjel na camp do USA. Dělal jsem údržbáře v dětském táboře. Znovu se mi otevřely oči. Zjistil jsem, že evropská angličtina mi nestačí. Musel jsem hodně zabrat. A měl jsem čas na přemýšlení.“

 

1045044_10201339544119963_523862320_nPo návratu je zase aktivní v BEST. Připraví EBEC 2012. Ze soutěží Ing. Days a Ing. Race se stane European BEST Engineering Competition a naváže tak na celoevropskou kontinuitu. O prázdninách jede s kamarády z BEST Při svých cestách potkávám zajímavé lidi, kteří k nám jen tak nezavítají, a ti mě inspirují. do Hongkongu utkat se v soutěži o nejlepší business plán. Jejich internetová aplikace „Car to work“ má zkvalitnit dojíždění zaměstnanců do práce. „Nevyhráli jsme, ale vyzkoušeli jsme si jiné dovednosti, prezentace, jednání s investory.“ BEST pořádá letní školu v Helsinkách a Petr je mezi 22 vybranými ze 600 zájemců. „Dopoledne přednášky, odpoledne práce v týmech, večer sociální aktivity.“

 

Na první Erasmus jede do Birminghamu v Anglii. Je to prý čistě profesní volba. „Říká se, že je to čtvrtá nejlepší business school v Británii. A vypadá to dobře v CV.“ Výuka není zas tak špičková, ale dobré jsou týmové předměty. Jednou týdně po přednášce odborníka z praxe pracují v týmech. „Bylo to intenzivní a přínosné. U nás něco takového pořád trochu chybí…“

DSC_0335

Pracuje na bakalářce – téma uhlíkové kompozity. V tom oboru vidí velkou budoucnost. Rozhodne se v něm podnikat. Na přednášce v Jihomoravském inovačním centru potká Jana Tesaře. „U něj doma jsme v troubě upekli první produkt – lehký a pevný kousek hmoty. Šli jsme s tím na trh, půl roku jsme sháněli investora, místo abychom vyvíjeli produkt.“ I tak jsou nominováni na Českou inovaci v kategorii Byznys potenciál za rok 2014.

Pak je hodně školy – magisterské studium na FSI v oboru Strojírenská technologie a průmyslový management a k tomu knihovnictví na MU. „Kamarádům říkám, že jsem tam šel kvůli holkám, ale hlavně se tam studuje online marketing, sociální média, design služeb, to všechno můžu využít v podnikání.“ V BEST pořádají první Techfest. Druhý Erasmus je srdcová záležitost – Lublaň. Slovinsko má hory, moře, všechno je na dosah. „Škola není nejlépe hodnocená, ale chtěl jsem si vyzkoušet méně studovat a víc si užít. O tom myslím Erasmus je.“

11334093_10205689625633700_5343457707766390561_o

Následuje letní škola v Mnichově. Z 1 300 lidí z celého světa vyberou 40, mezi nimi Petra. „Poznal jsem tam lidi, kteří dnes pracují na Massachusetts Institute of Technology, ve Facebooku,v Linkedinu a podobných společnostech. Občas si píšeme na WhatsApp, updatneme, co kdo dělá…“ V Mnichově vzniká i projekt plenky: 1,2 miliardy plen denně skončí na skládce. Co se s tím dá dělat? „Původně jsme chtěli pleny recyklovat a vyrábět z nich léky, ale bylo to příliš nákladné.“ Aplikují tedy projekt na české podmínky. Zapojují českého výrobce moderních látkových plen a nabízí servis dodávky vypraných plen do domu. Spustí předprodej. Následuje obrovská mediální vlna, ale nikdo nemá zájem.

GESS-3

„Cenově jsme to špatně nastavili. Za 90 dní pilotního provozu se přihlásili 3 zájemci. Aby se to vyplatilo, potřebovali jsme 100 lidí. Tak jsme to zabalili.“

Píše se rok 2016, Petrův pátý rok na VUT. Zase pracuje na inženýrské soutěži EBEC. Jede do Bělehradu podpořit finalisty z VUT, kteří skončí na 2. místě. S BEST je hodně spjatý. „A do toho MS formulí v Austinu. Letos jsem tam jel už podruhé. Můžete tam potkat šéfy světových stájí. Je to skvělá zpětná vazba pro studenty a taky můžete navázat nové kontakty.“A je tu diplomka – téma 3D tisk. Navrhuje 3D tiskárnu a k tomu business plán. Navazuje komunikaci s největším výrobcem 3D tiskáren na světě. Jeho šéf Josef Průša je z Prahy a je mu 26 let – to se Petrovi líbí. „Navrhnout vlastní tiskárnu není tak složité, proto je to tak populární. Taky proto, že o tom všichni mluví, ale málokdo to umí využít. Nejvyšší level je ve zdravotnictví. Josef Sedlák na FSI nám například popsal, jak se vyměňuje kloub s využitím skenování a 3D tisku. Rekonvalescence je třikrát rychlejší.“

Petr dokončuje magisterské studium. Má titul inženýr, maminka je spokojená. Pokračuje na FSI ve studiu kvality a bezpečnosti. Kariéru zatím neplánuje. „Nechávám to na sebe působit, nic neplánuji. Pořád mě něco napadá.“ Nemá sice na kontě samá áčka, ale hodně toho stíhá. Začátkem prosince moderoval Vánoční ples VUT před zraky 3 300 diváků.

15288723_379600139055003_7049294745907427785_o

Petr Bouchal říká, že kdyby necestoval, znal by svět jen z internetu. Při svých cestách potkává zajímavé lidi, kteří k nám jen tak nezavítají. „Když jsem studoval v Anglii a jel jsem spoluorganizovat Websummit do Dublinu, setkal jsem se s Naveenem Jainem z CEO Moon Express nebo ve Vídni s Dirkem Ahlbornem z Hyperloop Transportation Technologies.“ I to byl prý důvod, proč vznikl Techfest. Aby se lidé z VUT potkali s techniky, kteří chtějí měnit svět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *